Půjčit si je snadné, ale splácení je horší

Člověk je stále více přitahován věcmi, po kterých touží. Jejich pořízení je velmi snadné – pokud nemáte vlastní finance, vždy si můžete vzít půjčku. Zakoupit si můžete auto, po kterém již dlouho toužíte, byt či dům, dárky nebo dovolenou. Nákupy na splátky, hypotéky, úvěry a půjčky se staly součástí života a nikdo se za ně nestydí. Po nějakou dobu si budete moci vybírat, od koho si půjčíte, později už vám však všichni půjčky nenabídnou. Budete totiž muset splácet, a pokud máte větší množství půjček, přináší to sebou různá omezení.

Zodpovědné zadlužování

Půjčit si nemusí znamenat nutné zlo, když se zadlužíte rozumně. To znamená, že si člověk půjčí jen tolik, kolik bude moci bez problémů splácet, a také pro účel, který se vyplatí. Příkladem dobré půjčky je například půjčka na bydlení, kde výše splátky může odpovídat výši nájmu a vy přitom budete bydlet ve svém. Vyplatí se i využít některé akce, při nichž za půjčku nepřeplatíte nijak mnoho. U takových půjček je potřeba sledovat výši úroků, RPSN, a hlavně si pořádně a důkladně přečtěte to, co je napsáno ve smlouvě. V té by měly být přehledně shrnuty podmínky půjčky.

Pozor na větší množství půjček

Část zájemců o půjčku neuspěje právě proto, že už nějaké půjčky má. Mnoha lidem připadá, že si stále mohou půjčovat, protože splátky zvládnou, ale může nastat situace, kdy již splátky přestanou být únosné, a pokud dlužník nemá vytvořenou rezervu, dostává se okamžitě do problémů. Část dlužníků si dokonce splácením hlavu nezatěžuje a závazky si nepřipouští. Dluhy se však nikam neztratí a nebudou promlčeny. Tyto případy pak končí u soudu a exekucemi, přesto to některé lidi neodradí od toho, aby si brali stále více půjček.

Neplaťte půjčku další půjčkou

Stále více lidí je přesvědčeno, že lze vyřešit splácení půjčky tím, že si vezmou další půjčku. Tím se však mohou octnout v kolotoči dluhů, ze kterého se těžko dostanou ven. Další půjčka může pomoci pouze tomu, kdo má pevnou vůli a dokáže se chovat zodpovědně. Nabízí se také pomoc ve formě konsolidace půjček, která však většině velkých dlužníků není umožněna. Tito lidé se pak obracejí na různé poradny nebo zkoušejí žádat o osobní bankrot. Ani to však není jednoduché, a proto je lepší, dostat včas své půjčky pod kontrolu.

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.