Amero - Severoamerická měnová unie ano či ne

Severoamerická měnová unie je plánovaným měnovým útvarem, který by měl fungovat na severoamerickém kontinentu a v prvních plánech by měl tedy zahrnovat tyto státy – Mexiko, Spojené státy americké a Kanadu. Inspirace k tomuto uskupení je brána v Evropské unii a i zde by měla figurovat jednotná měna, jež by nesla název amero. Zatím je však vše pouze v myšlenkách a v jednáních, které probíhají v rámci SAPPONA – Security and Prosperity Partnership of North America, neboli v českém překladu Partnerství bezpečnosti a prosperity Severní Ameriky.


Severoamerická měnová unie

Amero

 

Na tuto předpokládanou měnu panují velice rozdílné názory, někteří s ní souhlasí, jiní jsou naopak jasně proti a to zejména středové či levicové politické strany v Kanadě, v jejichž řadách panují obavy, že by kanadská ekonomika utrpěla na své suverenitě a stejně takovéto hlasy zaznívají i od jižního souseda spojených států Mexika.

V Kanadě se ale staví k této měně i kladně a tuto měnu by přijalo velké procento lidí. Je to zejména na základě toho, že by se zvýšilo procento hrubého domácího produktu. Poměrně kladně se k tomuto kroku staví i v Mexiku. Co se týče Spojených států, tak ty by po odsouhlasení amera zaznamenali více výhod a to především takové, že by amero mohlo napomoct k odvrácení eura, které dle statistik z posledních let směřuje k statutu hlavní světové měny. Navíc by USA získala dominanci oproti svým společníkům v této měnové unii, čímž by si své dosavadní postavení de facto upevnila.

Negativní účinky by však tato unie měla i pro samotné Spojené státy, jejichž měna by ztratila na hodnotě a to díky mexickému pesu. Stejně tak, jen v menší míře, by ale utrpěl i kanadský dolar.

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.