EXEKUCE A EXEKUTOŘI aneb co Vás čeká a jak se bránit

Exekuce je v dnešní době velmi častá záležitost. Zadlužení domácností stoupá a bohužel ne zcela jen vinou domácností. Do problémových situací se může dostat každý a velmi snadno. Přijdete o zaměstnání, klesne Vám příjem, onemocníte a nebo Vám životní náklady stoupnou tak, že již nejste schopni plně dostát svým závazkům.

Když přestanete platit půjčku, či začne platit menší částku (počítá se, jako byste nespláceli), dojde k takzvanému sesplatnění úvěru. Je to jen proto, aby ucelili celkovou částku, která má být po Vás požadována a celou věc předají exekutorovi. V tu chvíli začíná neřízený růst Vašeho dluhu, kdy se začnou k nesplacené částce přičítat pokuty, penále a v neposlední řadě soudní a exekutorské náklady.


1. CO PODLÉHÁ EXEKUCI

příjem povinného, účty u peněžních ústavů, stavební spoření, penzijní připojištění, pojištění, kde se vytváří finanční rezerva, movitý i nemovitý majetek, dividendy. Dále pak to samé platí i pro manžela/manželku povinného a to i v případě, že o dluhu nevěděl. Účty nezletilých dětí sem spadají též.

2.  CO NEPODLÉHÁ EXEKUCI –

         a)      PŘÍJEM - životní minimum, dávky pomoci v hmotné nouzi, příspěvek na bydlení, jednorázové sociální dávky. Při exekuci u dlužníka nesmí exekutor zabavit hotovost do 1 000 Kč.

         b)      MOVITÉ VĚCI – podle § 322 OSŘ jsou to věci které dlužník nezbytně potřebuje k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny. Dále věci, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly (snubní prsten). Domácí zvířata. Pro podnikatele platí, že exekutor nesmí zabavit věci, které podnikatel nutně potřebuje k výkonu své podnikatelské činnosti.

U movitých věcí se chvilku zastavíme. Věci které dlužník nezbytně potřebuje k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny bohužel zákon nespecifikuje. České zákony jsou v tomto směru příliš děravé a tak záleží na uvážení exekutora a pokud podáte žádost o vyloučení, tak i na uvážení soudce, které věci jsou nezbytné pro zajištění základních potřeb.

Na Slovensku je to v zákoně přesně vyjmenováno – postel, stůl, židle dle počtu členů domácnosti, lednice, sporák, vařič, topné těleso, palivo, pračka, peřiny a povlečení, běžné kuchyňské nádobí a radiopřijímač.

Jaká funguje praxe? Někteří exekutoři děr v zákoně vyloženě zneužívají a vezmou Vám lednici s odůvodněním, že si můžete kupovat čerstvé potraviny. Pračku zabaví s vysvětlením, že můžete prát na valše. Nechají Vám postel, oblečení, není-li luxusní, jednu skříň, stůl a židle a jeden zdroj informací (třeba rádio). Vše ostatní zabaví.

Exekuce movitého majetku paradoxně Váš dluh nesníží, ale naopak navýší. Takže pokud nemáte doma dost věcí vysoké hodnoty, budou náklady na exekuci, odemčení dveří, odvoz a uskladnění vyšší, než vymožená částka. Zabavené věci se totiž prodávají za 1/3 odhadní ceny.

 

      3.  PŘÍJEM – z příjmu Vám zůstane pouze životní minimum, které Vám zaměstnavatel zašle na účet. Ten však je exekutorem též zablokován a banka Vám vyplatí pouze dvojnásobek životního minima a to pouze jednou = 6 820 Kč. Poté si musíte zajistit, aby Vám zaměstnavatel dával peníze na ruku. V případě důchodu složenkou. Banka se ovšem přiživí a ihned Vám dá na účet, na který je uvalena exekuce, vyšší poplatky za vedení.

     4.  POZOR

  • Prodáte-li vybavení před exekucí z finančních důvodů, je to v pořádku, avšak pokud vybavení domácnosti k někomu uschováte, aby nebylo zabaveno exekutorem, je to maření úředního rozhodnutí a vystavujete se tak trestnímu stíhání.
  • Zasílání peněz na cizí účet může být zrovna tak klasifikováno, jako maření úředního rozhodnutí, ale když Vám tam dojde životní minimum, tedy výplata po exekutorské srážce, nemusíte se ničeho bát.
  • Pokud exekutor zabaví věc, která nepatří povinnému, musí majitel do 30 dnů podat žádost k soudu o vyřazení z exekuce a doložit vlastnictví (faktura, doklad o koupi). Žádost je bezplatná. Nepodá-li vlastník do 30 dnů žádost o vyloučení, má se za to, že se dotyčné věci vzdal. Exekutor nemá postih, když zabaví nezabavitelné věci, proto to mnohdy činí úmyslně a vytváří tak psychický nátlak.
  • Exekutor může vstoupit i jinam, kde není Vaše trvalé bydliště a to v případě, když se domnívá!!, že jsou zde uloženy Vaše věci.

Jediná šance, jak z toho všeho ven, je osobní bankrot.Zastaví se tím exekuce a narůstání dluhu. Poctivou prací si na přehnané náklady nevyděláte, pokud nemáte lukrativní zaměstnání s vysokým výdělkem.

LubosHa    16.07.2014 21:01
Pěkný článek, stejně mi přijde nejlepší se pokusit exekuci vyhnout, protože ta vás stejně připraví o nejvíce. Já jsem takhle svoji finanční krizi řešil s touhle společností - http://www.pujckavexekuci.cz/ a dost mi pomohli.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.