Investiční byt

Také jste již přemýšleli, proč se v poslední době tolik rozmáhá investování do bytů? Jednoduše proto, že byt je něco, co si drží cenu. Tak, jak ceny bytů stoupaly do roku 2008, před realitní krizí, si během ní cenu udržely a nyní začínají opět stoupat. Cena bytů stoupá z dlouhodobého hlediska v průměru kolem 2% ročně, bez ohledu na krizi, vývoj finančních trhů, zásah ČNB do oslabení koruny vůči světovým měnám. Neříkáme, že nemáte investovat do finančních trhů, jen doporučujeme rozložit rizika. Nebo jste konzervativní investor? Pak jsou investiční byty pro Vás to pravé. Investujete totiž do nemovitosti, něčeho, co stojí a stát bude vždy na stejném místě. A za pár korun se to dá pojistit proti riziku, že by to náhodou stát nemělo.

Recept na rychlý pronájem

Investiční byty a domy

Pokud nechcete čekat dlouho, než byt pronajmete, byty kupujte pouze ve velkých, ale opravdu velkých městech – jsou zde nejen pracovní příležitosti, ale také vysoké školy. Proto se sem stěhují stále noví lidé, za prací, či za studiem. Doporučujeme nejlépe taková města, jako je Praha nebo Brno. Jejich výhodou je, že zde jsou společnosti, které nabízejí správu investičních bytů. Investoři do nemovitostí dělají tu chybu, že chtějí koupit byt v místě jejich bydliště, aby jej měli pod dohledem. Takové byty jsou sice levné, ale jsou zde větší problémy s rychlostí pronájmu a také s likviditou.

Vhodná dispozice

Dalším tipem rychlého pronájmu je – kupujte byty 2+1. Ani větší, ani menší. Do větších budete hledat rodinu, nepronajme si je singl nebo mladá dvojice. Taková Vám zde vydrží i s prvním dítětem, než dosáhnou na vlastní hypotéku a koupí  si svůj byt.  Pokud byste do 3+1 chtěli hledat studenty, nebudete hledat 4, ale 6. A když někdo vyletí od zkoušek, máte o 50% více práce byt znovu zaplnit, aby Vám generoval plný nájem. Dejte si pozor na byty s dispozicí 2+kk. Někdy je kuchyňský kout součástí např. vstupní haly, jindy je ale zakomponovaný v jednom z pokojů. Vždy je lepší mít byt se dvěma neprůchozími pokoji.

Lokalita

Dalším důležitým faktorem pro pronájem bytu je jeho umístění. Pokud bude umístěn v okrajové části města a do centra se dostanete jen s přestupem, neřkuli dvěma, raději na něj zapomeňte – možná proto je tak levný. Optimální je, aby byt byl umístěn na přímé lince do míst, kde je buďto koncentrace pracovních příležitostí (ať v administrativě, nebo ve výrobě), nebo blízkost VŠ fakult. Zkuste se informovat, kolik je míst na tamějších vysokoškolských kolejích. Jako šafránu.

Kolik mi investiční byt může vynést?

Zkusme to s trochou kupeckých počtů. Koupíte byt za 2 miliony korun a pronajmete jej podle města a lokality za až 10.000 měsíčně + energie. Ročně je to tedy 120.000 Kč. Odečtěte daň z příjmu, daň z nemovitosti a pojištění bytu, celkem cca 20.000 Kč. Zůstává Vám 100.000 Kč čistého výnosu. Tedy jistých 5% ročně. Nemusíte se navíc obávat, že by jste k pronájmu bytu potřebovali živnostenský list. Jen do daňového přiznání napíšete do řádku „příjem z pronájmu nemovitostí podle § 9“ a zdaníte to 15%. A co je výhodou? Nic navíc – nejste OSVČ, a tak Vás nemusí trápit odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Likvidita

Zkuste se zeptat svého známého, realitního makléře, které byty se nejrychleji prodají. Zjistí-li, že máte 2+1 v lokalitě, kde jsou pracovní příležitosti, nebo v blízkosti fakulty? Pak se Vám zaručí, že byt se na realitních serverech ani neohřeje. A navíc - nezapomeňte, že za stejnou cenu, za jakou jste jej pořídili, jej vždy znovu prodáte. Kdykoliv. Zkuste totéž se zlatem, burzovní makléř Vám poví, že je potřeba počkat na tu správnou chvíli. Ale co když potřebujete peníze právě teď?

A co takhle zrovna celý dům?

A pokud máte možnost investovat větší částku? Doporučujeme ji rozložit do více bytů. Proč nekoupit celý nájemní dům? Protože si znovu musíte připomenout, PROČ to děláte. Chcete s jistotou, a přitom výhodně zúročit své peníze. Nic víc. V okamžiku, kdy koupíte dům, naložíte si na svá bedra mnohem více povinností – sami si budete muset tvořit fond oprav, zodpovědně do něj nesahat pro jiné účely, protože až se bude muset dělat nová střecha, musíte na ni mít našetřeno. Nesmí Vás překvapit jakékoliv havárie – a že jich ve starším činžovním domě může být požehnaně, ať se jedná o stav kanalizace, stoupaček, elektrického vedení, nebo třeba vzlínající vlhkosti.

V jednoduchosti je síla

Velkou výhodou bytu je fakt, že je součástí bytového domu. A to má své sdružení vlastníků jednotek, svého správce a své údržbáře. Každý měsíc Vás donutí spolu s platbami záloh na vodu, společnou elektřinu a další drobné položky přispívat do fondu oprav. Je-li potřeba na domě řešit nějakou havárii, uhradí se z tohoto fondu. Po Vás nikdo nebude chtít ani korunu navíc. Pokud bude potřeba něco spravit, ale nehoří to? Nová zateplená fasáda? Nová plastová okna? I Vy jste členem Společenství vlastníků jednotek (SVJ), a tak máte možnost na schůzi, která se koná jednou až dvakrát ročně, přesvědčit ostatní, že není nutné brát si úvěr, ale ještě počkat a uspořit si do fondu oprav. A navíc – na trhu jsou i společnosti, které nabízejí službu správy bytů. Zajišťují nájemníky, hlídají platby, odečítají stavy energií a pokud se dohodnete, zúčastní se za Vás i schůze SVJ, kde Vás v hlasování zastoupí.

Rada na závěr

Láká Vás tedy mít 5% ročně, mít je jisté, bez ohledu na vývoj finančních trhů? Kupte si investiční byt.

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.