Jak poznat „úvěrového predátora“

Jistě jste již někdy dostali nabídku úvěru. Pokud jste o této možnosti zauvažovali, ověřili jste si, zda je nabídka skutečně tak věrohodná, jak se tváří? Bohužel si ještě mnoho zájemců o půjčky a úvěry neověřuje, zda je nabídka skutečně tak výhodná, jak je uváděno. Někteří lidé nevědí, jak si nabídku ověřit, jiným se do toho nechce. Přitom podpisem neprověřené smlouvy si člověk může zavinit mnoho problémů, do kterých se dostane právě proto, že důvěřoval neseriózním společnostem.

Úvěroví predátoři spoléhají na neznalost

Na trhu půjček bohužel nepůsobí pouze solidní poskytovatelé. Ti na to, že si klienti předem neprověří podmínky a pořádně nepřečtou smlouvu, vysloveně spoléhají. Zajímáte-li se o úvěr od nebankovní společnosti, která inzeruje, že půjčí opravdu každému zájemci, bez kontroly registrů a bez příjmu, určitě si prověřte, o jakého poskytovatele se jedná, jaké je jeho jištění a mají - li s ním předchozí klienti dobré zkušenosti. To není nic těžkého – pokud v kontaktech nenaleznete konkrétní údaje, nelze vyhledat společnost v obchodním rejstříku a na internetu objevíte negativní hodnocení, určitě se takové společnosti vyhněte a vyberte si jiného poskytovatele.

Základem je přečíst si smlouvu

První, co by měl žadatel o půjčku udělat, je důkladně si přečíst smlouvu. Pokud to neuděláte a zjistíte, že vám podmínky půjčky nevyhovují, těžko vám někdo pomůže, když jste smlouvu dobrovolně podepsali. Jestliže smlouvu čtete a něčemu nerozumíte, nepodepisujte. Nechte si čas na prověření a vysvětlení nezávislým odborníkem nebo alespoň někým, kdo financím rozumí. Nejhorší řešení je nepřiznat, že vám podmínky nejsou jasné, a slepě podepsat. Navíc, jestliže někdo trvá na tom, že máte na místě podepsat a nechce vám dopřát čas na důkladné pročtení smlouvy, nebudou pravděpodobně jeho úmysly zcela čestné.

Jak se vyhnout problémům

Pokud se v půjčkách nevyznáte, zůstaňte u ověřených poskytovatelů půjček – větších nebankovních společností nebo bankovních ústavů. Chcete-li žádat u méně známého nebankovního poskytovatele, pročtěte si alespoň nejrůznější diskuzní fóra o půjčkách na internetu, kde si žadatelé o půjčky sdělují své zkušenosti. Můžete také využít služeb finančních poradců – pokud si sjednáte půjčku jejich prostřednictvím, poradí vám zdarma, za služby je pak odmění jednotliví poskytovatelé půjček.

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.