Jak zrušit POVINNÉ RUČENÍ

U povinného ručení drtivá většina lidí nesleduje služby, které pojišťovny nabízí, nýbrž cenu, kterou za něj musí platit. Zůstaneme tedy pouze u ceny a podívejme se na to, jak pojištění zrušit a hlavně, kdy toto lze učinit.
Každé pojištění lze ze zákona zrušit písemnou výpovědí. Možnosti máme tedy dvě – buďto napíšeme pojišťovně dopis, který odešleme nejlépe doporučeně. Druhou možností je zajít přímo na pobočku a tam sepsat výpověď.


STANDARDNÍ VÝPOVĚĎ

Každé pojištění, tedy i povinné ručení, lze ze zákona vypovědět 6 týdnů před výročím. Pokud zasíláte výpověď poštou doporučeně, připočítejte k 6 týdnům čas na doručení   (3 dny). Co je to výročí? Výročí smlouvy je 1x za rok a to přesně k datu, od kdy začala smlouva platit. Pokud jste smlouvu uzavřeli 12.5. a smlouva platí od 1.6., je výročím vždy 1.6., byť platíte pojištění pololetně či čtvrtletně. Výpověď můžete poslat kdykoli, i půl roku předem.

 

NESOUHLAS S NAVÝŠENÍM

Každý rok obdržíte před výročím pojistné smlouvy dopis s informacemi o ceně a zelenou kartou na další rok. Dopis nemusíte dostat včas, abyste byli schopni vypovědět smlouvu 6 týdnů předem. Můžete však vypovědět pojištění z důvodu nesouhlasu s navýšením pojistného a to do 30 dnů od obdržení dopisu od pojišťovny.

VYŘAZENÍ Z EVIDENCE

Chcete-li ukončit pojištění okamžitě, bude Vás to stát 100 Kč a trochu „papírování“. Sundejte si z auta značky a auto dočasně odhlaste z evidence. S potvrzením o dočasném odhlášení (technický průkaz) si na stávající pojišťovně zrušte pojistku. Zrušena je k tomu dni, kdy byl vůz odhlášen z evidence, tedy okamžitě. Na nové pojišťovně si sjednejte novou pojistku a s touto novou pojistkou si běžte znovu pro značky. Při trošce šikovnosti a štěstí jste za hodinu hotovi. Máte-li však nabídku, která Vám ušetří několik set ročně a do výročí je daleko, vyplatí se to.

 

DO 2 MĚSÍCŮ OD UZAVŘENÍ SMLOUVY

Veškeré pojistné smlouvy lze zrušit bez udání důvodu do 2 měsíců od uzavření. Uzavřete si povinné ručení a za měsíc zjistíte, že jinde mají lepší podmínky? Smlouvu můžete vypovědět, avšak do dvou měsíců od uzavření (datum podpisu), neplést si s dobou, od kdy pojistná smlouva platí. Uzavřete-li si smlouvu 1.11. a smlouva platí od 1.12., počítá se dvouměsíční lhůta od 1.11.

 

Výpověď, kterou si píšete sami, nemusí být obsáhlá, stačí dodržet pár bodů :

1)      uvést číslo pojistné smlouvy (naleznete na zelené kartě)

2)      uvést důvod výpovědi (k výročí, z důvodu nesouhlasu s navýšením pojistného, do 2 měsíců od uzavření)

3)      uvést, kam Vám mají zaslat případný přeplatek pojistného (adresa, účet)

4)      podepsat se

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.