Kde si půjčit, když se doma něco pokazí

Potřebujete novou ledničku, pračku nebo myčku a nemáte zrovna peníze? Není se čeho obávat, půjčku vám dnes nabídnou prakticky na každém rohu. Jak si ale půjčit co nejlépe a neprodělat na tom? Je výhodnější půjčit si peníze od banky nebo využít nákup na splátky? Česká společnost prošla v posledních letech velkou změnou. Dříve bylo pro Čechy typické si nejprve naspořit a až potom utrácet, dnes je situace, zdá se, opačná. Velké procento českých domácností si již koupilo něco na dluh. Oblíbené jsou všechny typy půjček od spotřebitelských úvěrů přes leasing až po kontokorenty. Záleží tedy jen na vás, pro kterou variantu se rozhodnete. Vždy byste ale měli počítat s tím, že půjčenou částku do jisté míry přeplatíte. Proto je pro vás nejvýhodnější vzít si úvěr s co nejnižší úrokovou sazbou. Finanční trh je přehlcen různými nabídkami a právě díky velké konkurenci v této sféře, má každý šanci najít si to, co vyhovuje právě jemu. Někomu jde o rychlé a snadné vyřízení a kvůli tomu je ochoten si v konečném důsledku připlat

Banky

Nejčastěji si lidé chodí půjčovat do bank. Banky se na celkovém zadlužení českých domácností podílejí více než 90 procenty a to už je opravdu velké číslo. Je třeba ovšem podotknout, že asi největší podíl na tom mají hypoteční úvěry. Ty díky konkurenčnímu boji jednotlivých poskytovatelů v posledních letech výrazně snížily úrokové sazby. Banky rozhodně nemusí mít strach, že by o tento způsob příjmů přišly. Ačkoli se stále více hovoří o krizi v ekonomice, lidé dávají přednost vlastnímu bydlení před nájemními byty. Většina z nich by jistě přivítala další pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Co se týče spotřebitelského zboží, velmi oblíbené jsou bankovní spotřebitelské úvěry. Jsou to vlastně půjčky, které primárně slouží k nákupu předmětů (například výše zmiňovaná lednička) nebo k zaplacení různých služeb (třeba dovolená). Úvěr lze čerpat i jako neúčelový a pak už je použití peněz jen na vás. Určit si sami, kam půjdou peníze z úvěru, může být vynikající nápad, který vás odrazí k lepší budoucnosti. Bankovní spotřebitelské úvěry s různými obměnami nabízejí všechny banky.

Podmínky pro získání úvěru

V poslední době se podmínky pro získání takové půjčky výrazně zmírnily. Nevyžadují například již tak vysoké příjmy u žadatelů o úvěr. Administrativně je ovšem vyřízení takové půjčky dost náročné, ačkoli se nás reklamy snaží přesvědčit o opaku. Banka po vás bude chtít doložit řadu dokumentů. Ač se to nezdá, omezením může být i minimální výše půjčky. Pokud si potřebujete tedy půjčit jen nižší částku, je zbytečné brát si půjčku například 20000, kterou pak budete muset splácet. K nevýhodám patří i délka schvalovacího procesu v bankách. Naproti tomu vyřízení půjčky u splátkových společností trvá pouze několik minut. V některých bankách to může být i více než týden. Co se týká úrokových sazeb u spotřebitelských úvěrů, začínají od deseti procent. Počítat byste měli i s dalšími náklady, jako je poplatek za schválení úvěru a může dosáhnout až jednoho procenta z výše půjčky. Dalším poplatkem je vedení úvěrového účtu, jehož výše závisí na bance, kterou jste si vybrali, existují však i banky, u kterých takový poplatek není. Proto by si měl každý zájemce o půjčku vše důkladně promyslet.

Splátkové společnosti

Pokud peníze potřebujete opravdu rychle, pak si asi vyberete od splátkové společnosti. V takovém případě byste ale měli počítat s tím, že úrokové sazby mohou být v některých společnostech až dvojnásobné oproti bankám. Stát se může i to, že úrok dosáhne až tak závratných čísel, jako je 40 procent. Proti bankám ale takové společnosti půjčují i menší částky. Vzhledem k výši úvěru se splátkové společnosti snaží bankám konkurovat především v jednoduchosti a rychlosti. Stačí přijít s potřebnými doklady a během několika minut můžete mít zakoupeno zboží. Na splátky lidé nejčastěji kupují právě televize, pračky a ledničky. Důvodem je prý to, že se až na místě rozhodnou pro dražší zboží a nemají tudíž dostatek peněz. Další nevýhodou je potřeba části hotovosti na první navýšenou splátku (akontaci). Nejčastější je, že zákazník zaplatí deset procent z ceny výrobku přímo v obchodě a zbývající suma je mu rozložena do dalších deseti splátek. Výjimkou dnes ale není ani nákup s nulovou akontací, vždy se dobře informujte o aktuální nabídce, v některých obchodech může jít o akci, v jiných je nulová akontace trvalým lákadlem na zákazníky. Zlákat tak nějakého nezkušeného zákazníka je přeci obrovským lákadlem už jen z toho pohledu, že vám nakonec přinese i nějaké peníze navíc jako provize.

Podle čeho vybírat

Výše úrokové sazby, rychlost a složitost vyřízení, výše minimální možné částky, kterou si můžete půjčit… To všechno jsou rozdíly, které musíte zvážit, pokud jste se rozhodli, že si půjčíte peníze. Ovšem největší rozdíl mezi bankou a splátkovou společností je v úplně jiné oblasti. Splátkové společnosti jsou mnohem přísnější ke svým klientům, kteří se z jakýchkoli důvodů rozhodli nesplácet své dluhy. Protože kolem jejich půjček není tolik administrativy, je vymáhání peněz rychlejší a důslednější. Navíc většina splátkových společností vytváří jakousi databázi problematických klientů. Jakmile jste jednou označen za neplatiče, jakákoliv další půjčka je pro vás nedostupná. Vždy si proto každé půjčení peněz pořádně rozmyslete, zvažte všechna pozitiva a negativa. Myslet jen na nějaké pozlátko asi není nejlepší cesta k úspěchu. Už jen z toho pohledu je velmi výhodné si vše důkladně prověřit a nenechat se vmanipulovat do nějakých podmínek, které se nakonec nemusí v žádném případě vyplatit. Jak se lidově říká, dvakrát měř…

Rizika většího počtu půjček

Někteří nerozumní lidé se nakonec dostanou do neuvěřitelného kolotoče půjček a nakonec musí uznat, že vlastně ani nevědí, co všechno mají podniknout pro to, aby vůbec něco získali. V takovém případě je pro vás každá rada drahá, neboť za své neuvážené kroky se v tom budete muset vykoupat hlavně vy sami. Nakonec je ale hlavní podmínkou to, že jste se rozhodli pro nějakou formu řešení. Tou je nejspíše spojení několika půjček pod půjčku jednu, což vám zajistí mnoho výhod, které vám možná opět přinesou klidné spaní. Na rozdíl od nějakých problémů, které by se mohly nakupit, je tento druh řešení velmi efektivní, neboť nebudete muset platit neustále poplatky za půjčku u jiných společností. Výhod je ale mnohem více.

Spojení více půjček pod jednu = konsolidace

Již jste určitě slyšeli o konsolidaci půjčky, což je efektivní řešení pro všechny lidi, kteří se dostali do nekonečné spirály půjček a plateb. V tom případě na ně doléhá určitá forma beznaděje, což by se dalo velmi efektivně řešit v tu chvíli, kdy máte na výběr. Rozhodnutí je vždy na určitém počtu lidí, takže se můžete dostat do zřejmých problémů. Poznáte mnoho šancí. Konsolidace je v hodně ohledech vynikající forma, jak se vyvarovat všemu, co vám půjčky mohly způsobit. Raději tedy poznávejte tu přívětivější část půjček, což jistě není neustálá honba za splátkami. Půjčete si na vše, co potřebujete, ale rozhodně myslete neustále na zadní vrátka, ta jsou důležitá už jen z toho důvodu, že byste mohli klidně přijít o mnoho ideálních variant. Půjčka je jistým druhem řešení, ale nenechejte ji ovládnout vše, na čem vám v danou chvíli záleží.

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.