Lichváři a lichva

Nemáte peníze, které nutně potřebujete a žádná banka ani spořitelna není ochotna poskytnout vám úvěr, protože máte již příliš dluhů a další půjčku byste dle jejich parametrů nebyl schopen splácet? Poté můžete uvažovat nad krajní možností, kterou je zavolat nějakého lichváře, jež by vám půjčil potřebné peníze. Ovšem také byste měli vědět, co taková půjčka od lichvářů obnáší.


Lichváři jde o dluhodobé splácení a navyšování úroků

Lichvařina je ilegální, trestně stíhaná činnost. Lidé, kteří ji provozují, obvykle půjčují peníze lidem, jež jsou na mizině, a tato půjčka je doprovázena obrovskými úroky. Když přijde neschopnost splácení, začne ze strany poskytovatele půjčky vydírání a v krajních případech dokonce i ubližování, ať již po fyzické či psychické stránce.

 

V České republice tuto činnost provozují ve většině případů ti, kteří si chtějí nelegálně a jednoduše vydělat nějaké peníze. Policie stíhá celoročně všelijaké lichváře ve všech koutech republiky a snaží se je chytit připravováním všelijakých pastí, ovšem tento boj je spíše marný.

 

Půjčka u lichváře probíhá tak, že se sejdete na předem sjednaném, většinou tichém a odlehlém místě. Poté musíte podepsat směnku, kterou si musíte pečlivě před podepsáním přečíst, což je ostatně běžné i u všech ostatních podobných dokumentů. Ne nadarmo se říká, že upisujete svou duši ďáblu. Lichváři si schválně vyhlížejí lidi, u kterých jsou si jisti, že nemají z čeho splácet, aby jim mohli navyšovat úroky a posléze je i vydírat. Rozhodně to tedy nejsou lidé, kteří vám budou přátelsky volat, zda byste byli tak ochotní vrátit jim určitou splátku, a to i přesto, že se při podepisování směnky se chovají jako vaši nejlepší kamarádi. Nebudou si přeci odhánět klientelu.

Předtím, než se uchýlíte k této krajní možnosti, je tedy dobré zvážit, zda-li nevede z finančních problémů i jiná cesta, například půjčka u známých, rodiny či u nějaké renomované nebankovní společnosti, jež nenahlíží do registru dlužníků.

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.