Nesplácet půjčku se nevyplatí

Potřebovali jste nutně peníze na bydlení, zaplacení účtů, nový spotřebič, auto, dovolenou, vánoční dárky? Půjčit si bylo snadné, ale splácení vám může značně znepříjemnit život. Peníze jsou dávno utraceny, ale splátky jsou zde stále a pravidelně každý měsíc. Pokud jste si půjčili více, než bylo únosné, můžete se octnout v problémech se splácením. Rozhodně neřešte složitou finanční situaci tím, že přestanete splácet. Věřitelé na vás rozhodně nezapomenou a mohli byste skončit u soudu a v exekuci. Co tedy dělat, když na splácení půjček nemáte prostředky, dostanete se do dluhové pasti a hrozí vám exekuce?

Jedním z řešení je konsolidace půjček

Jedním z řešení, které bývá často nabízeno, je konsolidace půjček. Konsolidace neboli spojení půjček do jedné znamená, že dlužníkovi bude poskytnuta jedna velká půjčka, ze které budou zaplaceny jeho předchozí závazky, a on bude nadále splácet pouze tuto půjčku - s nižšími splátkami. Nižších splátek se docílí tím, že jsou placeny pouze jedny poplatky za služby, které jsou s půjčkami spojené. Také je možno prodloužit dobu splácení a měsíční splátky ještě snížit.

Ani konsolidace není levná.

Dlužník zde musí počítat s tím, že kvůli prodloužení splátek přeplatí za půjčku více. Přesto je to lepší řešení, než nesplácení půjček. Konsolidace půjček však není umožněna každému. I když podle reklam vypadá poskytnutí konsolidace jednoduše, klientovi, který je již delší dobu se splátkami ve zpoždění, má záznam v registru dlužníků nebo je výrazně předlužený, nebude konsolidace půjček schválena. I konsolidaci půjček je nutno pravidelně splácet.

Spoléháte na osobní bankrot?

Pokud si říkáte, že situaci při nesplácení půjček nebudete řešit a až bude nejhůř, vyhlásíte osobní bankrot, mějte na mysli, že ani tento způsob nepatří k jednoduchým a příjemným řešením. Jedná se vlastně o oddlužení fyzických osob, které probíhá za přísných a předem stanovených podmínek. O osobním bankrotu navíc rozhoduje soud a nebývá schválen všem žadatelům.

Osobní bankrot má přísné podmínky

Dlužník musí mít zaměstnání a příjem, jeho majetek bude zpeněžen a použit na úhradu dluhů, každý půlrok bude dlužník muset předkládat svůj příjem, hlásit změnu zaměstnání nebo pobytu, bude pod dohledem přiděleného insolvenčního správce, a splácet bude podle splátkového kalendáře po dobu 5 let tak, aby splatil alespoň 30 % dluhu. Část dluhu pak může být dlužníkovi odpuštěna (až do výše 70 %). Rozhodnutí soudu chrání dlužníka před dalšími postihy za nesplácení půjček ze strany věřitelů. Úroky se již dále nenavyšují a také exekuce jsou zastaveny.

Pozor na služby firem nabízejících oddlužení

Osobní bankrot vychází z insolvenčního zákona. Ten často zneužívají nejrůznější firmy, které vám budou nabízet východisko z napohled bezvýchodné situace – oddlužení právě formou osobního bankrotu. Za určitý poplatek vám přislíbí, že vyřeší vaši insolvenci, sjednají osobní bankrot a vše vyřídí za vás. Jenže osobní bankrot může být povolen pouze soudem, proto žádná firma tuto službu zajistit nemůže. Jediné, co pro vás taková firma udělá, bude vyplnění žádosti a utřídění potřebných dokladů. Tu samou službu můžete získat zcela zdarma v občanské poradně.

Nejhorší je nedělat nic

Máte pocit, že když nebudete půjčky splácet, nic se vám nestane? To je zásadní omyl. Za každé nesplácení půjček přijdou sankce, které mohou být dost vysoké a mohou ovlivnit váš budoucí život. Myslíte si, že banky budou mírnější než nebankovní společnosti? Není tomu tak, a sankce bank mohou být i přísnější. Jaké sankce můžete při nesplácení půjček očekávat? To najdete ve smlouvě o půjčce nebo úvěru. V momentě, kdy přestanete platit, vám začnou chodit upomínky – samozřejmě za patřičnou sazbu. Pak už záleží na postupu jednotlivých věřitelů.

Jak postupují věřitelské firmy

V životě každého člověka se může stát, že zapomene včas uhradit splátku nebo se dostane s plněním závazků do prodlení. Pokud dlužník sám situaci neřeší, snaží se banka nebo splátková firma o rychlé upozornění o nesplácení půjček a výzvu k nápravě. Zpoždění splátek pak oznamuje klientovi telefonicky, mailem nebo dopisem. Jedná-li se o kreditní karty, jsou tyto v případě zpoždění splátek zablokovány, aby dlužná částka nemohla dále narůstat.

Jednat s věřiteli je důležité

Jde-li se o krátkodobý nedostatek finančních prostředků na straně dlužníka, který s věřitelem začne včas jednat, mohou být splátky odloženy nebo je možno dohodnout úpravu splátkového kalendáře. Někdy bývá odpuštěna i pokuta a úrok z prodlení. Vše záleží na tom, jaké má věřitel s klientem zkušenosti a také na včasném jednání ze strany klienta.

Když klient splátky neřeší

Pokud klient nezareaguje na telefonická nebo mailová upozornění o nesplácení půjček, je mu zaslána upomínka. Upomínky jsou již zpoplatněny. Dále se jedná podle sankcí, které jsou součástí smlouvy o půjčce nebo úvěru. Je možno uplatnit u zaměstnavatele srážky ze mzdy, předání pohledávky vymahačům nebo advokátům, popřípadě dojde celá záležitost k soudu. Zde hrozí, že dlužník zaplatí mnohem více, než kolik původně dlužil. Platba zahrnuje úroky z prodlení i samotné soudní výlohy a může dojít i na exekuci. Proti takové situaci se lze pojistit – pojištěním neschopnosti splácet, ale i zde je potřeba nesnáze řešit včas.

Exekuce jako poslední řešení

Exekuce není totéž jako osobní bankrot. Jedná se o vymáhání dlužné částky od dlužníka pro věřitele. Při exekuci může dlužník rychle přijít o veškerý majetek. Exekuce provádějí soudní exekutoři. Dostanete usnesení o nařízení exekuce a nesmíte pak nakládat se svým majetkem, například převádět na někoho jiného nebo prodávat. Exekuce může být uvalena nejen na majetek, ale také na příjmy, takže vám může být obstavena určitá část platu, sociální dávky, bankovní účet, veškeré úspory, můžete přijít o auto, byt nebo dům. Navíc dluhy se dědí, za což by vám vaši potomci jistě nepoděkovali.

Obrana proti exekuci je těžká

Myslíte si, že když nebudete přebírat poštu a nedostavíte se k soudu, nemůže být nařízena exekuce? To je velký omyl. Soud vynese rozsudek i ve vaší nepřítomnosti a rozsudek s nařízenou exekucí bude doručen náhradním způsobem (fikce doručení), takže na obranu vám nezbyde čas. Exekutor není povinen ohlásit se dopředu, takže se na jeho návštěvu nestihnete připravit. Soudní exekutor vás může navštívit i za vaší nepřítomnosti.

Co vám zůstane po exekuci

Exekutor vám zanechá pouze věci, které potřebujete nezbytně pro sebe a svou rodinu nebo pro práci či podnikání. Většinou jde o oblečení, zdravotnické potřeby, hygienické potřeby, základní kosmetiku a peněžní částky do 1000 Kč. Co je nezbytné, posoudí exekutor na místě. Odvolání se na to, že věci v bytě nejsou vaše, neprojde. Pokud by patřily někomu jinému, bylo by to nutno prokázat a podat žalobu k soudu, který nařídil exekuci. Za různé kličky, jako převody a ukrývání majetku může být dlužník i trestně stíhán. Je jasné, že exekuce je až posledním bodem, ke kterému byste při nesplácení půjček měli dospět. Začněte vše řešit včas a na exekuci nemusí vůbec dojít.

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.