Peníze hrají prim. Kdy na nich opravdu (NE)záleží?

Kdo by nechtěl mít peníze! Spoustu a spoustu peněz, vilu v Hollywoodu a vlastnit nejlegendárnější sporťáky všech dob, a k tomu všemu mít ještě práci, kde by nemusel hnout prstem...!?

Peníze nejsou úspěch života

Tato snová představa je zcela jistě pro většinu obyčejných smrtelníků nereálná, přesto o ní mnozí blouzní. - Nebo možná naprostá většina?? Jinak si totiž nedokáži představit, proč tolik lidí dnes pokládá svůj manon za největší úspěch svého života. Je obecně známo, že doba je zlá a kdo nemá peníze, jakoby ve společnosti propadl peklem. Přesto se zdá, že mnozí lidé, pokud jde o peníze, si neuvědomují své mantinely. Čest těm, kteří si své prostředky vydělají poctivou prací; zkázu však takovým, kteří kradou, podvádějí, lžou a „pracují“!

Lidově se říká, že: „na každou svini se voda vaří“, nebo také „kdo chce víc, nemá nic“. Druhé z těchto rčení je v této věci o něco přesnější. Ono totiž mít peníze – hodně peněz, ať už vydělaných nebo nepoctivých, zase taková výhra není. Člověk zkrátka nikdy nedostane vše, co si přeje, a když ano, tak to vždy skýtá nějaká další Ale. Dokonce lze říci, že kdo touží po penězích, vybral si ten jednodušší ze dvou životních cílů. Získat lásku bývá mnohdy těžší. Možná hlavně proto dává současná moderní doba přednost majetku před lidskými hodnotami, nebo je to pouze následek skutečnosti, že již od malička je nám vštěpováno, že peníze jsou všechno.

To mne však nabádá k otázce, jak vlastně důležité peníze v našem životě jsou? Nejsem si totiž jista, zda mají naši vševědoucí pravdu. Přijde mi krajně nelogické, aby ty obyčejné malé papírky a kovová kolečka byly cennější než zdraví, láska a morálka člověka. Takže kdy tedy na penězích doopravdy záleží?

 

Pokud jste šlechtic...

Patříte-li do starého anglického rodu, váš prapradědeček byl lordem britského parlamentu a vy byste se rádi vrátili jako jeho nástupci, pak potřebujete peníze, abyste se do tak vysoké společnosti mohli s klidem a noblesou zařadit. Vysoké postavení si totiž žádá finanční prostředky k ukojení všech společenských nároků kladených na vaši modrou krev.

 

Pokud jste tvůrce filmu...

Chystáte-li se natočit hvězdně obsazený film, pak potřebujete miliardy, abyste mohli zaplatit za herecké výkony Angeliny Jolie, Brada Pitta a dalších takových; v umírněnějším případě pak potřebujete alespoň několik milionů, za které se vám podaří natočit slušný film.

 

Když toužíte nemít přátele...

Vídáme to z běžného života celkem často. Lidská závist je všudypřítomná a doma je zejména tam, kde jsou peníze. Pokud se nechcete pro své přátele stát „oslíčkem otřes se“, zcela určitě se brzy stanete těmi nejnenáviděnějšími lidmi pod sluncem. Vaši někdejší přátelé vás pomluví, zbytek světa vám bude vaše jmění závidět. Každý bude čekat na vaše sebemenší pochybení.

 

Když chcete svým dětem zničit život...

Pokud vyděláváte nebo se v otázkách svých nastřádaných financí odvoláváte na lepší budoucnost a život pro své děti, pak docela možná pohoříte. Je nutné si uvědomit, že i oni budou chtít ve většině případů sami něco dokázat. Možná v mládí ocení dům luxusu bez nutnosti hnout prstem (nemluvě o tom, že na běžný těžký život připraveni nebudou), ale také je docela možné, že s postupem času si budou připadat méněcenní a začnou vás nenávidět za život, který jste jim nalajnovali. Dopřejte svým dětem, ale jen v takové míře, aby samy mohly o svém životě rozhodovat...

Také když chcete vlastnit stáj ferrari, jiný významný podnik nebo instituciatd. Ve všech těchto případech jsou peníze „opravdu potřeba“. Ale nepřijde vám to poněkud zbytečné? A pro běžného člověka nepodstatné? Vždyť když se na to podíváme blíže, přinesou peníze opravdu jen to dobré? Myslím, že z výše napsaného vyplynulo, že ne. Člověk by měl být v každém ohledu soudný a u financí to platí dvojnásob. Pokud si opravdu toužíte vytvořit zázemí na všech frontách, tedy – milovat, být milován, založit rodinu a nestrádat, pak existují pouze čtyři případy, kdy opravdu potřebujete peníze na více než zajištění domova, jídla a ukojení dalších základních lidských potřeb.

 

Pokud chcete studovat...

Váš studijní potenciál je obrovský, učíte se rádi nebo máte zkrátka na víc než ostatní. Studium na střední a vysoké škole už ale přecijen něco stojí a je nutné s těmito výdaji počítat. Naopak je smutné zahodit šanci na kvalitní život, pokud je financí nedostatek a vy se kvůli tomu rozhodnete pro okamžitý pracovní poměr mimo vaši možnou úroveň.

 

Pokud chcete podnikat...

Pokud chcete podnikat, musíte mít zaopatřený určitý, mnohdy nemalý, kapitál. Zároveň byste měli, minimálně v počátcích, počítat s problémy a prodělky. Podnikání na vlastní pěst vyžaduje investování peněz již v počátku, přičemž vůbec není jisté, že je vyděláte zpět. Samozřejmě kdo nemá dostatek financí na rozjezd podniku, neměl by se do ničeho takového pouštět. A to ani s půjčkou! Podnikání je v začátcích něco jako loterie. V té také nevyhrává každý.

 

Pokud chcete rodinu...

Máte milujícího partnera, kde bydlet i slušné zázemí. Přemýšlíte o založení rodiny a vypadá to zdánlivě jednodušše. Jenže založit rodinu není pouze o pěti minutách slastného sexu a devíti měsících donošení dítěte, dokonce ani o porodu. Také založení rodiny si žádá finanční prostředky, aby jste dítěti dokázali poskytnout patřičnou péči. Víte, kolik dnes stojí např. takový kočárek? Nebo postýlka a další nezbytnosti pro miminko? Pouze za výbavičku pro novorozeně zaplatíte majlant, nemluvě o dalších výdajích a o tom, jak děti rychle rostou.

 

Pokud chcete zemřít...

Posledním případem, kdy je potřeba mít více peněz než stačí na holé přežití je, když chcete zemřít. Respektive, když už vám táhne na osmdesát let, všechny klouby v těle vás bolí a dožíváte svůj naplno vyčerpaný život. Pak je dobré se nespoléhat na své potomky, kteří možná sami žijí docela obyčejně – tudíž bez obrovského majetku, zda by vám byly schopni zaplatit pohřeb. Je pravda, že na „poslední štaci“ se nevydáte z milionů, přesto je dobré na tuto životní okolnost myslet a připravit se na ni.

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.