Podle čeho si vybrat půjčku a poskytovatele

Uvažujete o tom, že byste si vzali půjčku a váháte při výběru druhu půjčky a poskytovatele? Prvním kritériem při výběru vhodné půjčky a jejího poskytovatele by mělo být to, kolik vlastně za půjčku zaplatíte. Tuto informaci lez získat ze vzorové smlouvy, na webových stránkách poskytovatele a také dotazováním přímo na věřitele. Ideální je nechat si předložit nabídku smlouvy a pak se teprve rozhodnout, zda je půjčka skutečně výhodná bez skrytých kliček. Pokud si nejste jisti, obraťte se na odborníky a nechte si poradit.

Pozor na úrokovou míru

Posoudit výhodnost půjčky podle úrokové míry vypadá snadno. Čím je úroková míra nižší, tím je půjčka výhodnější. Jedná se o procenta z celkové částky, která vyjadřují sumu, o kterou půjčku přeplatíte. Není to však tak jednoduché. Úroková míra však může být uváděna za různá období, například roční, týdenní, měsíční. Navíc nemusí platit po celou dobu půjčky, je tedy nutno zjistit, na jak dlouho je výhodná úroková míra garantována a za jakých podmínek může být změněna.

Půjčky prodražují poplatky

Poplatky jsou položkou, která může výrazně ovlivnit výši půjčky. Jednorázové poplatky jsou jasné a přehledné, ovšem pravidelné měsíční platby je dobré přepočítat, celková částka může být dosti zásadní právě při výběru půjčky. Existují i poplatky, které vůbec nebudete muset platit, když nabízenou službu nevyužijete – například prodloužení půjčky nebo poplatek za odklad splátek. S některými druhy půjček jsou spojeny i správní poplatky a další náklady, například u hypoték poplatek za vklad do katastru nebo poplatek za pojištění půjčky.

Uvádět RPSN je povinné

Povinným údajem u půjček je roční procentní sazba nákladů. V ní je zahrnuta jak úroková sazba, tak poplatky. Čím je úroková sazba nižší, tím by měla být půjčka výhodnější. Uvádět ji musejí všichni poskytovatelé v hodnotách alespoň jednoho desetinného místa. Prodražit půjčku mohou i sankce za nesplácení nebo za předčasné splacení úvěru. Proto je potřeba velmi důkladně pročíst smlouvu a všechny parametry v klidu posoudit.

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.