Potřeba půjčovat si? Stará jako lidstvo samo!

Potřeba půjčovat si? Stará jako lidstvo samo! V dnešní době patří slovo PŮJČKA do běžného slangu. Zatímco někdo při vyslovení tohoto pojmu dostane kopřivku a jiný dělá mrtvého brouka, ostatní si půjčují jako diví. Půjčka je totiž dnešním trendy doplňkem a podle počtu zadlužených lidí to vypadá, že kdo půjčku nemá není cool a nejde s dobou. Ovšem divit se nemůžeme! Co svět světem stojí, naskýtá se lidem potřeba půjčit si.

Půjčím mamuta nebo dva...

Potřeba půjčovat si?Bohužel kromě koster mamutů a čelistí pravěkých lidí se nenašla žádná zmínka o tom, zda-li se také v době pravěké půjčovalo. S trochou nadsázky však můžeme tvrdit, že jakási forma půjčky v té době existovala. Půjčit si mamuta nebo dva, jen aby se celá "Neandrtálovic"rodina najedla, mohlo být tehdy docela běžnou záležitostí. Jak se ony mamutí půjčky tehdy splácely, to se můžeme jen domýšlet...

Co si o půjčkách myslí Chammurapi?

O tom, že půjčky jsou zde již od nepaměti svědčí i zápisky ve slavném Chammurapiho zákoníku. Chammurapiho asi každý známe jako možná trošku krutého panovníka, který nevoli a nepořádek ve své zemi řešil hlavně jasnými zákony. Oko za oko, zub za zub a byl klid! Každý zločinec si v té době nejspíš každý přestupek pořádně rozmyslel. A krom trestů a postihů za ublížení, krádež či nevěru najdeme v Chammurapiho zákoníku  i pár řádků o půjčkách. Zde se však nemluví o výši RPSN ani o exekuci v případě neplacení splátek. Ovšem nemyslete si, že tehdejší neplatitel půjčky vyvázl jen tak! Kolikrát na tom byl mnohem hůř než dnešní neplatitel. Takové uřezané ucho nebo jiná část těla byla na pořadu dne. Obvykle se v Chammurapiho zákoníku mluvilo o pronajímání dobytka a postizích při nesprávně prováděné činnosti a tak dále.

Hypotéka na pyramidu?

Ani ve starověkém Egyptě tomu nebylo jinak. Egypt je pověstný hlavně pyramidami. Kolik otroků si na jejich stavbu musel panovník vypůjčit a jestli bylo možné vzít si hypotéku na pyramidu sice nevíme, co víme je fakt, že Egypťané byli opravdu dobrými obchodníky a půjčkám se v té době dařilo. Lidé si půjčovali obilí k osázení svých polí, půjčovali si i na zaplacení daní.Jako vklad sloužil dobytek, drahé kamení, obilí. Sýpky se  postupem času začaly měnit v bankovní domy. Centrální banku byste v té době našli v Alexandrii.

I v Řecku se hojně půjčovalo...

I Řecko bylo doslova prošpikováno půjčkami. Však v něm působil nejstarší bankéř, o němž se podařilo získat vůbec nějaké záznamy. Jmenoval se Phytius a působil někdy v 5. století před naším letopočtem. Na jeho tradici půjčování navázal i další známý a půjčkami pověstný muž - Pasión, jenž byl původně otrokem. A právě poskytováním půjček se dokázal z otroctví vysekat.

Křížové výpravy daly vzniku bankovnictví

I středověk půjčkami jen kvetl. Krom jiného za to byly zodpovědné i křižácké výpravy. Křižáci se jednoduše na svých cestách museli někde ubytovat, k tomu využívali hrady, tvrze a chrámy. Tak vznikla rozsáhlá síť bank, kde křižáci poskytovali půjčky a prováděli různé transakce. Už tehdy bylo zřejmé, jak moc riskantní je převoz velkého množství peněž. Proto se začalo vybírat na místě určení. U výdejního místa "tehdejšího bankomatu" se příslušný člověk jen prokázal příslušnými papíry s pečetí. 

I křesťané si rádi půjčili i půjčku poskytli! 

I v křesťanství se půjčovalo. Platilo však pravidlo, že křesťan musí křesťanovi poskytnout pouze půjčku bez úroků. Ovšem nevěřícímu cizinci křesťané klidně úrok napařit mohli. Ovšem pouze tajně! Lichva byla ve středověku hojně trestána, vše tak bylo velice riskantní.

Jak vidíte pořeba půjčovat si byla docela častá. Další propracovanější transakce a bankovní produkty tak na sebe nenechaly dlouho čekat. Od doby, kdy byla poskytnuta první půjčka uplynula dlouhá doba. Dnes máme na výběr z nepřeberného množství bankovních i nebankovních společností, peníze si půjčujeme formou rychlé půjčky, běžného spotřebitelského úvěru, vážeme se hypotékou, bereme si auta na leasing, pronajímáme si byty. Půjčka má dnes hodně tváří, je jen na nás, jakou formu si vybereme. Vždy však musíme myslet na naši schopnost splácet. I přesto, že nám za nezaplacení nehrozí uříznuté ucho nebo otroctví, i tak můžeme dopadnout velice špatně. Potřeba půjčovat si je stará jako lidstvo samo, proto se o půjčku nebojte požádat.

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.