Půjčka a zase půjčka

Mnozí lidé si ve své naivní nevědomosti sjednávají půjčky, aniž by příliš řešili možné následky. Jakmile uvidí nějaké spotřební zboží, po němž zatouží, bezmyšlenkovitě požádají o zprostředkování půjčky (hotovosti) na nákup vysněné věci. Nenapadne je, že si ji mohou pořídit později, až si na ni našetří. V danou chvíli přemýšlí pouze nad tím, že danou výši měsíční splátky budou zvládat hradit bez problémů. Jsou přeci zaměstnáni, tak co by se asi tak mohlo stát?

Nejčastější omyly

Stát se může  bohužel cokoliv. V dnešním "splašeném" světě mnohý z nás přijde o zaměstnání během chviličky. Často ani nevíme, jak rychle k tomu došlo. Ne vždy, však má člověk movité příbuzenstvo, které mu pomůže překonat období, než sežene zaměstnání nové. Podobně je tomu i u bankovních  půjček. Zřídit si kontokorent či jakoukoliv jinou hotovostní půjčku sjednanou u společností nabízejících tuto finanční službu, a které neřeší otázku účelu využití poskytnutého peněžního obnosu, dokáže každý. Vždy je tu však možnost neočekávaných okolností, jež mohou dotyčného uvrhnout do platební neschopnosti. V takovém případě nikdo neřeší příčinu toho, proč klient nesplácí svůj závazek. Věřitele zajímá pouze řádná a pravidelná úhrada sjednaného závazku.

Ten, kdo se dostane do podobné situace se mylně domnívá, že stávající závazek lze uhradit tak, že si sjedná další půjčku. Obecně řečeno, uhradí jednu půjčku druhou. To je však velmi špatné řešení a v zásadě se vůbec nic nevyřeší. Jen to, že dojde ke změně věřitele. Dluhy tak začnou narůstat do obrovských částek, a jen velmi těžko se z nich člověk "vyhrabe". Naopak se dostane do dluhové pasti, z níž není úniku.

Díky jednomu (původnímu) závazku se dlužíte (na) po celý život. Dost možná přejde i na naše potomstvo. Toho se však většina rodičů snaží vyvarovat. Děti by přece neměly pykat za chyby či hloupá a neuvážená rozhodnutí svých rodičů.

Řešení?

Neexistuje jednoznačné řešení. Nejlépe by bylo, kdyby si člověk vůbec žádnou půjčku "nebral". Dokud nepodepíšete závaznou smlouvu. Tím se vyvarujete všech případných komplikací. Ten, kdo již bohužel smlouvu podepsal a nechtěně se dostane do stádia, kdy nemůže závazek splácet, měl by neprodleně kontaktovat svého věřitele, s nímž se dá domluvit splátkový kalendář na částku, jež budete schopni hradit. Popřípadě je potřeba odhodit svou hrdost a požádat příbuzné či nejbližší přátele o finanční výpomoc. 

Rodině a přátelům se peníze vracejí snadněji a navíc nehrozí, že vám zaúčtují přemrštěné úroky nebo penále. Co nejrychleji najít práci, a třeba i brigádu! Existují sice lidé, které netrápí špatné svědomí a nechtějí své závazky uhradit. Těch poctivých je však stále naštěstí převaha.

Nenechte své závazky, aby vám přerostly přes hlavu. Řešte je s rozumem, ne další půjčkou, která nic nevyřeší. Spíše finanční problémy ještě více prohloubí.

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.