PŮJČKA - jak vybrat a na co si dát pozor

Půjčka je v dnešní době pro většinu lidí nevyhnutelná záležitost. Ať potřebujeme peníze na vybavení domácnosti, opravu vozu, či jiné výdaje, nemusíme kvůli tomu zrovna strkat hlavu do oprátky. Společností, které se zbývají úvěrováním, je v dnešní době nepřeberné množství a mnoho z nich má ve svém portfoliu více, než jeden produkt. Jak tedy vybrat ten správný?

Zde je základní desatero

1)      SPOLEČNOST – existují bankovní a nebankovní společnosti. Ty nebankovní mají méně nároků a papírování, avšak všeobecně vyšší úroky. Rozhodně pozor na inzeráty na internetu typu „půjčíme všem“, „snadno a rychle“ a podobně. Solidní společnost poskytne informace o půjčce, aniž byste se museli registrovat, předávat svůj mail či telefon. Smlouvy podepsané v autě či restauraci jsou pastí.

2)      PLACENÉ LINKY – pokud pro schválení půjčky musíte odeslat SMS na placené číslo nebo zavolat na placené číslo, jsou to podvodníci. Seriozní společnost nabídne při zanechání vašeho čísla, že vám zavolá zpět. Mnohdy si můžete i zvolit čas, kdy mají zavolat.

3)      RPSN - neboli roční procentní sazba nákladů má za úkol zprůhlednit půjčky. Každá společnost poskytující půjčky je povinna ji uvádět. RPSN zahrnuje totiž i poplatky s půjčkou spojené a udává nám tak informaci o skutečných nákladech. Některé banky ovšem vyžadují založení běžného účtu a tím se poplatky ještě zvýší nad rámec uvedeného RPSN.

4)      PŘEDČASNÉ SPLACENÍ – některé společnosti nabízí splacení zdarma (bez navýšení) a některé mají sankci v podobě % z nesplacené částky. Myslete na budoucnost a zjistěte si to.

5)      VRATNÁ ZÁLOHA – okamžitě zapomeňte na půjčku, kde po vás budou požadovat zálohu, která se vrátí ve formě umoření prvních splátek. Je to jeden z nejčastějších podvodů, kdy můžete o vrácení zálohy požádat do určitého data písemně, avšak informace o schválení půjčky získáte až po uplynutí tohoto data. Většinou půjčka schválená není a vy přijdete o tisíce.

6)      ROZHODČÍ DOLOŽKA – znamená, že se případný spor při neplacení nebo opožděném placení nebude řešit před soudem, nýbrž před rozhodcem, který mnohdy pracuje pro tyto společnosti. Rozhodčí řízení je nákladné a často tak rychlé, že se ani nestihnete bránit. Pro klienta je rozhodčí doložka nevýhodná.

7)      POJIŠTĚNÍ – je-li po vás vyžadováno životní pojištění jakožto záruka úvěru, berte nohy na ramena. Mnohdy zjistíte, že jste se smlouvou podepsali i závazek tuto pojistnou smlouvu po určitou dobu platit, jinak zaplatíte nemalou pokutu. Pojištění jen úvěru nestojí mnoho peněz měsíčně, avšak zvedá náklady na půjčku. U pojištění úvěru je třeba si přečíst podmínky plnění a výluky. Zjistíte tak, že dosáhnout na pojistné plnění je téměř nemožné. Lidé často slyší na pojištění neschopnosti splácet, ale výjimečně získají plnění.

8)      VŠEOBECNÉ PODMÍNKY – většina z nás je nečte a to je chyba. Hlavně u nebankovních společností zde můžete zjistit, že budete platit peníze, i když úvěr nezískáte a to jako provizi za zprostředkování úvěru (respektive pokus). Dále se zde nachází velmi důležité informace o postupech při problémech se splácením. Můžete o ně požádat a přečíst si je před uzavřením smlouvy.

9)       SPLÁTKOVÝ KALENDÁŘ – součástí smlouvy musí být uvedena výše splátek, jejich počet a časové rozvržení.

10)   SROVNÁNÍ – na internetu existuje mnoho portálů, které vám pomohou v orientaci. Srovnávané společnosti jsou solidní, takže není se čeho bát. Získáte přehled o poplatcích s úvěrem spojených, kolik zaplatíte celkem a mnohde i hodnocení kvality těchto půjček. Přes portály lze přímo o půjčku zažádat.

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.