S vánoční půjčkou pod most

Blíží se čas Vánoc, a tak začínají kampaně na půjčování si na dárky, ať už se jedná o zvýhodněné půjčky od bank či nabídka zboží na splátky. Tak jako tak je potřeba mít na mysli, že pokud si dárky nemůžete dovolit nyní, nebudete si je moci dovolit ani po novém roku, respektive mít finanční zdroje na zaplacení dluhu. Chápu, že je velmi těžké odolávat psím očím dětí, na které působí „agresivní“ reklama na různé hračky, které by si tak přály, stejně jako odolat mediální masáži typu „Jen se spoustou dárků budou Vánoce šťastné a veselé a jen tak učiníte své nejbližší šťastné.“ Nicméně zachovejte chladnou hlavu a podívejte se na to trochu z jiného úhlu.

Zadluženost domácností

Že se zvyšuje zadluženost domácností, není v dnešní době žádnou novou informací. Víme o ní všichni, zejména pak v souvislosti s rostoucím počtem exekucí. Od roku 2005 do srpna tohoto roku se zadluženost domácností vzniklá v důsledku přejetí spotřebních úvěrů zvýšila o 45 %, tj. o 83 242 mil. Kč, což je poměrně alarmující zjištění stejně jako rostoucí počet osob bez domova (podle odhadů z roku 2013 se jedná o 30 000 osob, tj. o 15 % více ve srovnání s předešlým rokem, přičemž dalších 100 000 osob k němu má nakročeno), kteří o svůj domov přišli mimo jiné také kvůli nezvladatelné zadluženosti.

Zadluženost domácností

Zdroj: ČNB

Upozornění na sociálně-ekonomické problémy a cizí neštěstí druhých zřejmě nechávají většinu populace chladnými. Zřejmě si říkají, že jim se to stát nemůže. Týká se to i Vás? Vážně si myslíte, že Vám se to stát nemůže? Víte to jistě? Máte 100% jistotu, že nepřijdete o práci nebo dlouhodobě neonemocníte? Tak si dáme další statistiku. Že jí ale dneska je, že?

 

 Neschopnost splácet půjčky                                                                                             Zdroj: IHNED.cz

 

Víme, že se zvyšuje zadluženost a logicky s ní ruku v ruce roste i neschopnost domácností splácet dluhy. Je zde tedy velké riziko, že si vánoční půjčkou kopete hrob sobě i své rodině. A tak se ptám, vážně si myslíte, že budou dětem svítit očička štěstím, až se budou dívat, jak exekutor vtrhává do bytu, všechno zabavuje a přicházejí o domov, aby mohly kvůli chvilkovému štěstí nově bydlet v nějaké začouzené ubytovně nebo v azylovém domě bez soukromí, bezpečí a vlastního pokojíčku? Silně pochybuji a budete to právě Vy, kdo jim zkazí dětství, protože Vy jste dospělí a Vy máte jejich život a štěstí v rukou a navíc Vy musíte mít rozum a myslet na budoucnost.

Tak co? Stále máte chuť se zadlužovat kvůli vánočním dárkům, kterým bude věnována při troše štěstí týdenní pozornost? Stojí Vám to za to? Řekla bych, že ne. Vybavte si zničené štěstí svých nejbližších a Vaše selhání, které k tomu vedlo, až budete přemýšlet nad půjčkou, protože dárky rodinu a domov nenahradí.

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.