5 tipů, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček

5 tipů, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček

Komu by se nehodily peníze navíc? Každý občas potřebuje vyměnit domácí spotřebič za nový nebo vyřešit nutnou opravu auta, když se rozbije v tu nejméně vhodnou chvíli. K řešení takových situací by ideálně měla sloužit finanční rezerva, nicméně pokud ji nemáte, půjčka se zdá jako jediné možné řešení. Vypůjčit si peníze je v dnešní době velice jednoduché, ale vybrat vhodný produkt a spolehlivého poskytovatele už představuje o něco složitější úkol. Jak si s tím poradit? Řiďte se následujícími pěti tipy.


1. Klienty důkladně prověřuje

Existuje řada společností, které svou reklamu stavějí na tom, že si u nich může půjčit prakticky každý nehledě na jeho úvěrovou historii a pravidelný příjem. U takových firem byste měli být na pozoru, protože by v jejich zájmu nemuselo být vaše blaho. Bonita žadatele je zásadním ukazatelem toho, zda bude půjčku schopen splácet. Pokud není pro poskytovatele půjčky důležitá, mohlo by to znamenat, že se snaží vydělat na přemrštěných sankcích za nesplácení úvěru.

O nutnosti prověřit bonitu žadatele o půjčku navíc pojednává i zákon. Konkrétně je to případ novely zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru a mimo to o tomto tématu hovoří i norma č. 258/2016 Sb. V samotné novele zákona o spotřebitelském úvěru se navíc uvádí, že:  Poskytovatel poskytne spotřebitelský úvěr jen tehdy, pokud z výsledku posouzení úvěruschopnosti spotřebitele vyplývá, že nejsou důvodné pochybnosti o schopnosti spotřebitele spotřebitelský úvěr splácet.“ Poskytnutí úvěru navzdory nedostatečné bonitě by se tedy dalo považovat nejen za nemorální, ale také za nezákonné.

2. Žádné papírování navíc

V dnešní době se informace šíří velmi rychle, což si často žádá velmi uspěchané životní tempo. Někteří poskytovatelé na to bohužel spoléhají a smlouvy dělají schválně delší, aby v nich žadatel některé důležité informace přehlédnul - třeba o skrytých poplatcích. Na jednu stranu by sice podklady k úvěru měly zahrnovat všechny potřebné informace, ale je-li smlouva nepřiměřeně obsáhlá a jednatel na vás navíc tlačí, abyste ji podepsali co nejrychleji, jedná se o jasný varovný signál.

3. Transparentnost na prvním místě

S předchozím bodem úzce souvisí také to, že by smlouva, stejně tak jako informace uvedené na internetu či v brožurách, měla být maximálně čitelná. Poznámky uvedené pod čarou písmem, které přečtete jedině s lupou, nikdy nejsou dobré znamení. Férový poskytovatel by všechny podmínky prezentoval tak, abyste se o nich vždy dozvěděli. Jakékoliv utajování informací je jasnou známkou toho, že s vámi firma nemusí mít ty nejlepší úmysly. Kdybyste takto s poskytovatelem jednali vy, určitě byste půjčku nedostali.

4. Nemá problém vám vše vysvětlit

Když už je řeč o podmínkách úvěru a jejich transparentnosti, určitě byste neměli nic podepisovat, dokud vám všechny informace nebudou zcela jasné. Zodpovědný a spolehlivý poskytovatel vám odpoví na všechny vaše dotazy související s úvěrem a každou nejasnost vám bez problému vysvětlí. Vaše naprostá informovanost je v jeho vlastním zájmu, jelikož se tak zvyšuje pravděpodobnost, že všechny podmínky bez problému dodržíte. Pokud s tím má zástupce nějaké společnosti problém, raději jděte jinam.

5. Nesnaží se na vás vydělat příliš

Žádný úvěr není zadarmo, jinak by se jeho poskytovateli jednoduše nevyplatil. Neznamená to ale, že byste za něj měli platit více, než je nezbytně nutné. Proto byste měli značnou pozornost věnovat také tomu, s jakým úrokem a případnými poplatky úvěry nabízí. Když si například vezmete půjčku 20 000 korun, určitě pro vás bude lepší, pokud přeplatíte pár stovek než několik tisíc. Samozřejmě byste neměli cenu půjčky upřednostňovat před férovým přístupem společnosti. Vždy je potřeba hledat kompromisy, abyste s produktem byli maximálně spokojení.

JOE CAMPBELL cashflows0022    18.05.2020 04:00
Příspěvěk byl z důvodu závadného obsahu zablokován

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Půjčky

Půjčky partneři

Rychlé nebankovní půjčky bez registru

Online nebankovní půjčky v hotovosti ihned i bez doložení příjmu