Bankovní nebo nebankovní půjčka? Pro a proti

Jenom málokdo se bez půjčky obejde. V mnoha situacích se může jednat o naprostou nezbytnost. Mezi daný výčet daných situací patří třeba:
 

  • Zvelebení bydlení
  • Nákup vybavení a spotřebičů
  • Pořízení auta

 

Otázkou je, která půjčka jen tou pravou. Trh se dělí na možnosti bankovní a nebankovní. Ve spolupráci s webem jirkovapůjčka.cz se podíváme na to, jaké výhody a jaké nevýhody má každý z daných možností. To vám pomůže se správným výběrem.

Výhodnost

Celkem důležitý parametr, na který je vhodné hledět. Výhodnost se váže hlavně k tomu, aby suma, kterou přeplatíte, byla co možná nejnižší. Obecně můžeme říci, že lepší volbou jsou přece jenom banky. Ty patří dlouhodobě k lepší volbě, pokud je cílem využít nejnižší úrokovou sazbu na trhu. Některé větší nebankovní společnosti se jí však umí celkem dobře přibližovat. Na druhou stranu u řady jiných nebankovních poskytovatelů musíme říci, že se s nimi váže spíše velká nevýhodnost.

Jednoduchost získání

I toto je celkem důležitá věc, na kterou je vhodné myslet. Jak z důvodu, abyste půjčku vůbec získali, tak i z důvodu, aby mohla být získána co možná nejrychleji a také nejjednodušeji. Když se podíváme na možnost, která v tomto směru jasně dominuje, tak mluvíme o nebankovních půjčkách. Jednoduchost získání je jejich nesporná výhoda. Příkladem mohou být hlavně rychlé půjčky ihned, u kterých není nic výjimečného, že jsou vyřízeny třeba i do pár desítek minut. Mezi další přednosti, ve kterých nebankovní segment vítězí, je:

 

  • Kontrola finanční minulosti
  • Kontrola příjmu
  • Kontrola celkové bonity

 

Negativně v rámci daného parametru výběru rozhodně vycházejí banky. A to z toho důvodu, že u nich je míra prověřování celkem vysoká.

Nabídka možností půjček

Zde lze říci, že si jsou obě varianty celkem rovnocenné. Obě nabídnou širokou škálu úvěrů, a to s ohledem na různé sumy, termíny splácení, ale i možnosti využití. Nebankovní půjčka sice může být spojena s mikroúvěrem, který banky nenabízejí, ale ty zase mohou nabídnout možnost získat kontokorent. V tomto směru jsou klady a zápory v podstatě stejné. A to i proto, že různé specifické typy úvěrů, jako může být třeba i kreditní karta, je možné získat jak u banky, tak u nebankovní společnosti. Výběr by tedy měl být zaměřený na výše zmíněný parametr, který je spojený s výhodností a také celkovou jednoduchostí získání peněz.

Jednoduchost vyřízení

U řady bank je stále nutnost navštívit pobočku a absolvovat řadu formalit, které vedou k následné půjčce. Je to různé papírování, stejně jako podepisování mnohých dokumentů. Lépe proto vycházejí nebankovní půjčky, jelikož u nich není výjimkou to, že je lze vyřídit bez toho všeho. Tedy že je lze jednoduše vyřídit z pohodlí domova, a to třeba i online. Toto je jasná ukázka právě jejich výhod.

Transparentnost a férový přístup

Pokud jde o velké a známé nebankovní společnosti, tak se obvykle není čeho obávat. Žádné výraznější podrazy se u nich rozhodně neočekávají. Ne všechny společnosti ale jsou férové. Objevit se může i řada nepoctivých poskytovatelů, s nevýhodnými smlouvami, s vysokými sankcemi, nebo dokonce se snahou své klienty podvést.

Lepší volbou je v tomto směru banka. Hlavně proto, že je pod kontrolou několika subjektů, stejně jako z důvodu, že jakýmkoliv nekalým jednáním by riskovala případné odebrání licence. Z hlediska jistot férového přístupu a maximálně transparentních podmínek je lepší banka. Na druhou stranu připomeňme, že se stát svou legislativou snaží zpřísnit podmínky pro poskytování půjček. A tak i nebankovní společnosti musí mít licence a budou se dostávat pod větší kontrolu. To by mohlo znamenat, že se výhody a nevýhody začnou v tomto směru minimalizovat.

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.