Půjčka pro podnikatele

Dokonce i podnikatel (živnostník, OSVČ) se někdy může dostat do situace, kdy potřebuje "finanční injekci". Proto zvažují vyřízení půjčky.

Důvody k půjčce

Důvod k půjčce může mít například i začínající podnikatel, který nemá peníze na svůj podnikatelský záměr (počáteční investici). Také podnikatel, která podniká v určitém oboru již nějakou tu dobu, se může dostat do "slepé uličky", nebo plánuje investice do firmy (rozšíření podnikání). "Slepou uličkou" může být překlenutí krizového období, kdy dotyčný nemá dostatek financí na nákup nového materiálu (zboží) či na zaplacení faktur. 

Důvodů pro vyřízení půjčky je však mnohem více a podnikatelé velmi pečlivě tyto důvody zvažují. Nechtějí se dostat do další platební neschopnosti. 

Vyřízení půjčky

Podnikatelům sice bankovní i nebankovní sektor nabízí mnoho produktů, ale často se vyznačují nereálnými požadavky či kritérii. Tyto podmínky se velmi těžko splňují, a proto je pro živnostníky (OSVČ) těžké půjčku získat.

Obecně se však bankovní i nebankovní instituce shodují v několika zásadních věcech. Půjčka pro podnikatele je podmíněna tím, že ručíte nemovistostí (zástava nemovistosti), autem či jiným majetkem.

Někdy také oba sektory požadují daňové přiznání (1 - 2), jež bude vykazovat zisk. Toto často bývá dosti obtížné, když je konečné daňové přiznání nulové. Nulové daňové přiznání se rovná téměř nulové šanci na získání půjčky či úvěru.

Podmínky pro získání půjčky

Nejdůležitější je ručení nemovitostí. Ta však vždy zůstává i nadále ve vlastnictví žadatele o půjčku. Finanční instituce (bankovní i nebankovní) poskytují půjčku (úvěr) pouze do určité procentuální hodnoty nemovitosti. Může se jednat o nemovitost patřící žadateli nebo je jeho obchodního partnera. Cenou nemovitosti se řídí většina nebankovních nabídek.

Banka obvykle řadí mezi své požadavky hned několik věcí. Chtějí např. list o vlastnictví nemovitosti (výpis z katastru nemovitostí), bezchybné platby vůči FÚ, SSZ, ZP či kladný hospodářský výsledek. Patří sem také trvalé bydliště sídla firmy (živnostník) a občanství v ČR. Stejně tak kladou důraz na to, aby dotyčná firma (živnostník) nebyla v konkurzu či likvidaci. Občas také posuzují i hrubý obrat

Příklady půjček

V dnešní době existuje mnoho finančních produktů, jež se zaměřují na tuto cílovou skupinu. Spadají sem i nabídky neúčelových půjček, které lze využít na provoz, nové investice, na zaplacení daní či na nákup zboží. Účel není třeba uvádět. 

Dlouhodobý podnikatelský úvěr slouží k rychlému získání financí na cokoli je potřeba. Mohou ho využít i začínající podnikatelé. Navíc podnikatel se živnostenským listem (ŽL) může získat tento úvěr i bez doložení příjmů a nebude se ani nahlížet do registrů dlužníků.

Kontokorent pro podnikatele (úvěr) je určen pro ty, kteří mají záznam v registrech dlužníků a nemohou doložit svůj příjem. Proto je vhodný opět pro začínající podnikatele. Vyznačuje se maximální délkou splácení  5 let. V tomto případě splácíte pouze měsíční úroky. Tento úvěr lze kdykoliv doplatit. Lze ho však také nechat převést (prodloužit) na úvěr dlouhodobý, kdy se úrokové měsíční splátky mění v klasické měsíční splátky. 

Provozní úvěr je naopak úvěrem účelovým. Zde je pevně předem stanovený plán čerpání i splácení. 

Dlouhodobé financování má však své výhody. Z těchto půjček se totiž snadněji financují déle trvající projekty (hypotéční či investiční úvěr a leasing).

U hypotéčního úvěru je doba splatnosti 20 let. Ručí se však nemovitostí, pro kterou je půjčka čerpána (nová výrobní hala).

Investiční úvěr lze zase čerpat na pořízení nemovitosti, strojů, zařízení, na nákup cenných papírů či na další investice (podíly ve firmách). Zde může podnikatel volit z úvěrů krátkodobých, střednědobých i dlouhodobých.

Pokud však podnikatel plánuje pronájem movité věci, kterou následně může odkoupit za zbytkovou cenu, je ideálním řešením leasing. Předmětem leasingu je nejčastěji auto nebo různá dopravní technika. Leasing se splácí v pravidelných měsíčních splátkách.

Ačkoli není mnohdy pro podnikatele (i začínající) snadné získat půjčku, existuje určitá šance. Je potřeba pečlivě zvážit všechny faktory a produkty, jež dnešní finanční trh nabízí. Některé z nich vás mohou lákat na možnost odkladu první splátky či další výhodné podmínky. jenže následné úrokové sazby a nepřiměřené splátky vás dostanou "na kolena". Likvidace, konkurz či dluhový kolotoč.

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Půjčky

Půjčky partneři

Rychlé nebankovní půjčky bez registru