Revolvingový úvěr vs. kontokorent. Co je výhodnější právě pro vás?

Revolvingový úvěr vs. kontokorent. Co je výhodnější právě pro vás? Většina majitelů bankovních účtů si v případě potřeby finanční rezervy, do které může kdykoliv rychle sáhnout, sjednává kontokorent. Ten sice funguje podobně. Jeho nevýhodou je ale pevné navázání na osobní bankovní účet. Revolvingový úvěr je na bankovním účtu nezávislý. Jak tedy funguje?

Čím je charakteristický revolvingový úvěr?

Nejde o spotřebitelský úvěr v běžném slova smyslu. Peníze, o které žádáte v rámci revolvingového úvěru, nedostanete jednorázově převodem na účet nebo vyplacením v hotovosti. Spíše jde o vytvoření jistého druhu finanční rezervy, do které můžete kdykoliv sáhnout. Jestliže finanční prostředky vyčerpané v rámci revolvingového úvěru splatíte v určitém časovém období, obvykle za jejich čerpání nic neplatíte. Úroky se vám začnou počítat až po překročení této doby. Úvěr můžete využívat pořád dokola bez nutnosti dalšího podávání žádostí.

V čem se liší revolvingový úvěr od kontokorentu?

Tyto finanční produkty jsou si velice podobné. Revolvingový úvěr ale není navázán na bankovní účet a jako takový tak funguje samostatně. U poskytovatele tohoto typů úvěr si tedy založíte svůj osobní účet, který si poté spravujete. Na rozdíl od kontokorentu je revolvingový úvěr obvykle účelový. To znamená, že při jeho zřizování musíte jasně deklarovat, na co si půjčujete. Kontokorent  je téměř vždy bezúčelový.

Komu se zřízení revolvingového úvěru vyplatí?

Jeho výhod si mohou užívat všichni, kdo nepotřebují peníze ihned na ruku, ale do budoucna počítají s horší finanční situací, na kterou se chtějí připravit. Nejčastěji se k jeho pořízení uchylují drobní podnikatelé a živnostníci, kteří díky němu mají rezervní zásobu finančních prostředků, do které mohou rychle sáhnout v horších časech. Například při pozdním uhrazení faktury odběratelem či v době výpadku zakázek. Poskytování revolvingového úvěru fyzickým osobám u nás není prozatím příliš rozšířené, na tuto možnost ale již narazit můžete. Potřebujete-li každý měsíc pravidelně několik tisícovek navíc, protože nevystačíte s výplatou, spíše než revolvingový úvěr se vám vyplatí kontokorent nebo kreditní karta.

Kolik revolvingový úvěr stojí?

Splácení revolvingového úvěr neprobíhá v pravidelných splátkách jako v případě klasického úvěru. Pravidelně každý měsíc je však potřeba odvést smlouvou určené procento z aktuálně čerpané sumy. Jestliže tedy úvěr nečerpáte anebo použité finanční prostředky včas vrátíte, nic platit nemusíte. Přitom však stále máte k dispozici možnost okamžitě využít předem dohodnutou sumu peněz. Někteří poskytovatelé tohoto typu půjčky si ale mohou účtovat jednorázový či pravidelný poplatek za poskytnutí a vedení revolvingového úvěru. To je ale spíše výjimka. Uvažujete-li o revolvingovém úvěru, kterým byste podpořili svoje podnikání, rozhodně byste si měli být vědomi toho, že za pozdní platby byť minimálních splátek vás mohou čekat poměrně vysoké pokuty. Proto je potřeba mít o svých financích přehled a k financím si udržovat zodpovědný přístup.

Jaké výhody nabízí tento typ půjčky ve srovnání s běžným spotřebitelským úvěrem?

Tou nejdůležitější předností revolvingového typu úvěru je zejména možnost přístupu k nepřetržité finanční rezervě. Kromě toho si s tímto typem úvěru můžete také vychutnat:

  • Nepřetržitou možnost využívání finanční rezervy.
  • Možnost navýšení úvěrového rámce po odsouhlasení poskytovatele úvěru.
  • Úročení a splácení pouze té částky, kterou z úvěru vyčerpáte.
  • Využití období bez úroků, kdy sice máte peníze kdykoliv k dispozici, nemusíte za ně ale platit nic navíc.
  • Úvěr je možné splácet v pravidelných splátkách anebo všechny úroky zaplatit najednou.
  • Pevná výše splátek není ničím daná, nastavena je pouze jejich minimální výše.
  • Flexibilita tohoto typu úvěru je opravdu vysoká a je obrovským lákadlem.
Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Půjčky

Půjčky partneři

Rychlé nebankovní půjčky bez registru